Silikonowe gumy strzykowe

Gumy strzykowe są tym elementem sprzętu udojowego, który ma bezpośredni kontakt ze strzykami krowiego wymienia. Dlatego szczególnie ważna jest wysoka jakość tych części do dojarek.

Silikonowe gumy strzykowe z kauczuku silikonowego charakteryzują się gładkimi powierzchniami, łatwymi do utrzymania w czystości. Najwyższej jakości silikon, użyty do produkcji, nie ulega procesom starzenia. Wytrzymuje oddziaływanie wody wrzącej podczas sterylizacji. W niskich temperaturach nie zmienia elastyczności. Jest bardzo odporny na działanie preparatów chemicznych. Główka gumy ma nowy kształt, który nie wywołuje obrzęku strzyka. Delikatne, elastyczne trzony gum zapewniają dobry masaż strzyków. Przezroczyste przewody mleczne umożliwiają obserwację przepływu mleka nawet z pojedynczego strzyka, co jest korzystne w wielu przypadkach. Zapewniają lepszą kontrolę przebiegu doju. Ze względu na trwałość naciągu, gumy nie wymagają regulacji.

Nowoczesne dojarki i sposób ich działania

Technologia stosowana w branży mleczarskiej dynamicznie się rozwija. Sposób, w jaki większość osób z nią niezwiązanych wyobraża sobie proces dojenia (hodowca siedzący na stołku i leniwie dojący krowę), jest już reliktem przeszłości. Obecnie pracę większości hodowców wspierają w pełni zautomatyzowane systemy do dojenia.

Zadaniem zautomatyzowanej dojarki jest wytworzenie stałego podciśnienia na końcu specjalnej nakładki, odessanie mleka, a następnie przetransportowanie go do specjalnego pojemnika. Wybór odpowiedniej maszyny udojowej jest kluczowy dla hodowcy, ponieważ ma ona za zadanie zmniejszyć ilości pracy, obniżyć koszty i skrócić czas potrzebny na udój. Jeżeli maszyna często będzie ulegać awariom, nie spełni swojej funkcji.

Sprzęt udojowy powinien:

  • maksymalnie przyspieszać czas doju
  • nie wpływać negatywnie na jakość mleka
  • być łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji
  • być bezpieczny w obsłudze
  • być delikatny dla strzyków i wymion

Należy pamiętać też o tym, że automatyczna dojarka to system składający się z różnych elementów — rur, naczyń, przewodów, uszczelek. Ważne jest to, aby podczas ich wymiany, wybierać wyłącznie te pochodzące od sprawdzonych producentów.

Jak wybrać gumy strzykowe do swojej dojarki?

Zanim podpowiemy Ci, jakie gumy strzykowe wybrać, warto przypomnieć, jak zbudowana jest ta część dojarki. Gumy strzykowe składają się z główki i trzonu. Wybierając gumy, zwróć szczególną uwagę na to, czy:

średnica główki jest maksymalnie dopasowana do krowiego strzyku
część główki, która przylega u nasady strzyka, ma właściwą miękkość (zbyt twarda podrażni wymię)

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze w hodowlach były czarne gumowe strzyki, jednak powoli to się zmienia i coraz częściej wybierane są silikonowe gumy strzykowe. Jaką mają przewagę nad tradycyjnymi? Są nawet trzykrotnie trwalsze, a do tego łatwe do utrzymania w czystości. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że gumy strzykowe silikonowe umożliwiają lepszą kontrolę przebiegu doju (osoba nadzorująca proces może obserwować przepływ mleka nawet z pojedynczego strzyka).

Silikonowe gumy strzykowe to zdecydowanie lepszej jakości części od tych wykonanych z czarnej gumy. Nie oznacza to jednak, że elementy te nie wymagają wymiany. Najczęściej powtarzaną zasadą jest tak, która mówi, że gumy wymieniać należy co 6 miesięcy. Według specjalistów bezpieczniejszą regułą jest określenie liczby dojów i wymienianie części przy ok. 2500 udoju.

Dlaczego wysokiej jakości silikonowe gumy strzykowe są tak ważne?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, które części do dojarek mają największe znaczenie dla jakości mleka, odpowiedź jest prosta. To właśnie gumy strzykowe, ponieważ mają bezpośredni kontakt ze skórą zwierzęcia.

Z tego względu silikonowe gumy strzykowe powinny być regularnie czyszczone, dezynfekowane i wymieniane. Żeby zapewnić zwierzęciu maksymalny komfort, nie należy używać zbyt ciasnych, wykonanych ze sztywnego materiału gum strzykowych. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niskiej jakości gumy, o których higienę się nie dba, mogą doprowadzić do bolesnych otarć skóry i powstawania stanów zapalnych. Oznacza to nie tylko negatywny wpływ na samopoczucie zwierzęcia, ale też na jakość mleka, które będzie szybciej się psuło, a nawet może zawierać krew.

Czy wiesz, że… według przeprowadzonych w Polsce badań aż 70% ferm mlecznych, które mają problemy z nadmiarem komórek somatycznych stwierdzanych w mleku, nie przestrzega zasad higieny doju? Oznacza to między innymi zaniedbywanie takich czynności jak mycie strzyków czystą wodą i wycieranie ich przed założeniem aparatu udojowego.

Aby Twoja hodowla bydła mlecznego lub gospodarstwo działało prawidłowo, wybierz odpowiedni sprzęt. Silikonowe gumy strzykowe od GENES dadzą Ci pewność, że mleko, które pozyskujesz, jest najwyższej jakości.

Produkowane przez nasz zakład gumy strzykowe, wykonane z mieszanki silikonowej na bazie silikonu LSR, spełniają wymogi obowiązujących przepisów art. 16 rozporządzenie (WE) nr 1935/2009 oraz rez.ResAP(2004)5.

Produkcja w naszym zakładzie jest zgodna z systemem zapewnienia jakości ISO 9001.